توصیه های کارلوکسی

تایر خودرو، و ارتباط آن با سرعت و شتاب خودرو

1397/10/12 چهارشنبه
.

شاید در نگاه اول ارتباط سرعت و شتاب خودرو با تایرهای آن، چندان مهم به نظر نرسد، اما جالب است بدانید که تأثیرگذاری لاستیک دربحث سرعت خودرو بسیار زیاد و هم تراز با مسئله سوخت و ساز خودروست. در بابت اهمیت این موضوع همین بس که شرکت های تولید کننده خودرو در تعریف مشخصات خودروی خود و در مقابل فیلد سرعت خودرو، عددی را درج می کنند که در واقع ظرفیت تحمل لاستیک خودرو است.

به عنوان مثال کمپانی لیفان، در صحفه مشخصات خودروی لیفان 820، حداکثر سرعت این خودرو را 180 کیلومتر بر ساعت تعریف کرده است. در حالی که توان این خودرو بر اساس مشاهدات عینی و تجربی، بیش از 250 کیلومتر برساعت است.


حال این سوال ایجاد می شود که آیا خود کمپانی سازنده‌ی خودرو از توان این خودرو باخبر نبوده است؟ یا می‌خواسته خودرویی که خود تولید کرده است را ضعیف نشان دهد؟

جواب هر دوسوال منفی است.

در واقع شرکت سازنده خودرو، حداکثر سرعت این خودرو را بر اساس تایری که در ساخت خودرو از آن استفاده کرده، تعیین کرده است.

حال اینکه چرا باید خودرویی به این کیفیت را با تایری با این محدودیت به بازار عرضه کرد، خود سوالی است که مدیران شرکت باید به آن پاسخ دهند.
 


به عنوان مثال، ظرفیت تایری که در عکس مورد استفاده قرار گرفته است در رده V قرار دارد که بیانگر توان حداکثری سرعت 240 کیلومتر برای آن می باشد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تماس با ما
استفاده از مطالب این سایت به قصد اهداف تجاری و بدون ذکر نام شرعا جایز نمی باشد