مجله خودرو

میان هدلایت ، زنون یا لامپ معمولی ماشین کدام را انتخاب کنیم

در این مقاله ایران کارلوکس می‌خواهیم به یک موضوع بسیار مهم برای صاحبان ماشین بپردازیم و آن انتخاب میان هدلایت یا زنون یا لامپ معمولی و فابریک برای ماشین است. 
شما در رانندگی با نور ماشین خود مشکلی دارید؟ آیا نور ماشین شما به نظرتان کم نیست. این سوال وقتی با پاسخ مثبت رو به رو می‌شود که ما بخواهیم در شب‌های تاریک و در جاده‌های خارج از شهر رانندگی کنیم. دراین جاده‌ها هر چقدر نور چراغ های ماشین بیشتر باشد شما فاصله‌ای دورتر را می‌بینید و برای هر اتفاقی می‌توانید آماده باشید. از این رو بهترین انتخاب برای ماشین شما می‌تواند مفیدترین انتخاب هم باشد.
اما در رانندگی شهری هم وجود چراغ های قوی و پرنور می‌تواند مزیتی فوق العاده به حساب آید. در شهر و به خصوص در شب امکان تصادف با ماشین ها و عابران و از همه بدتر موتور سواران بسیار زیاد است از این رو هر چقدر چراغ ماشین شما قوی‌تر باشد امکان این دسته از تصادف‌ها هم کمتر می‌شود. 
هر چقدر که وجود چراغی قوی در یک ماشین می‌تواند مهم باشد اما در بسیاری از موارد استفاده از چراغ های بسیار قوی نیز می‌تواند خطر آفرین باشد از این رو انتخاب یک لامپ خوب در ماشین می‌تواند موضوعی بسیار مهم باشد. از این رو در ایران کارلوکس ما انواع چراغ و هدلایت و زنون ماشین را بررسی می‌کنیم تا شما را به یک انتخاب خوب برسانیم.
 

 چراغ‌های ماشین را بهتر بشناسیم

لامپ‌هایی که روی انواع ماشین کار می‌شود، چند دسته مختلف دارند
لامپ های معمولی: گروه اول لامپ‌های معمولی که همان لامپ های تنگستن هستند البته گازی خنثی در آنها تزیق شده است که درخشش نور ماشین را بالا می‌برد. 
زنون: این دسته از لامپ‌ها از تکنولوژی هالوژن در ساختار خود بهره می‌برند. برق ماشین در این لامپ هایی که با برق 50 وات کار می‌کنند توسط یک ترانس به برق 2000 وات بدل می‌شود برای یک چند دقیقه این برق با ولتاژ بالا وارد لامپ می شود و گاز خاصی را فعال می‌سازد. بعد از فعال شدن گاز لامپ برق دوباره به ولتاژ 50 وات باز می‌گردد و لامپ زنون مانند دیگر لامپ‌های از ولتاژ معمولی برخوردارند. 
لامپ‌های LED: این لامپ‌ها از ولتاژی برابر با 40 وات بهره می‌برند. حال آن که در ساختار خود یک فن با گردش بالا دارند که لامپ را از گرم شدن بی‌مورد دور نگه می‌دارد. لامپ‌های LED را در فرهنگ ماشین بازی ایران به هدلایت نیز یاد می‌کنند.
لامپ های smd: دسته دیگری از لامپ‌ها نیز در بازار و در فروشگاه ایران کارلوکس موجود است با نام SMD این  لامپ‌ها توانایی بسیار خوبی در نور دهی دارند و به هیچ عنوان مانند هدلایت‌ها و هالوژن‌ها و حتی لامپ‌های معمولی گرم نمی‌شوند.
در این مقاله بجای آن که به بررسی دسته‌ای لامپ‌ها بپردازیم، از هر دسته از لامپ‌های نام برده یکی را انتخاب می‌کنیم و به بررسی آن می‌پردازیم و این گونه می‌توانیم میان چراغ‌های ماشین یکی را انتخاب کنیم. 
این که به صورت کلی گروهی از لامپ‌ها را با گروهی دیگر مقایسه کنیم چندان موضوع راهگشایی نیست. در بررسی و مقایسه موردی شما راحت تر می‌توانید انتخاب کنید. 

لامپ معمولی خودرو

این لامپ که به صورت فابریک روی ماشین‌های ساخت داخل نصب می‌شود عمر خوبی دارد ولی نور زرد آن چندان طرف‌دار  ندارد از سویی دیگر بسیاری از ماشین‌های خارجی به خصوص آلمانی و ژاپنی به شدت از لامپ‌ها یخی و سفید استفاده می‌کنند. 
طیف نور سفید، یخی و سفید مایل به آبی که در ماشین‌های خارجی استفاده می‌شود در مقایسه را به روی این لامپ‌ها باز کرده است و همین مقایسه است که لامپ معمولی خودرو را به موضوع بی‌طرفدار بدل کرده است. عمر لامپ معمولی خورد مانند دیگر چیز‌های آن معمولی است. اگر در پایه درستی آن را نصب کنند حدود یک سال دوام می‌آورد. این مدت زمان وقتی که ماشین مشکل برقی نداشته باشد تا دو سال هم ادامه می‌یابد. اما این دسته از لامپ‌ها با سرد و گرم‌ شدن‌های شدید و ضربان و تکان‌ها دیگر چیز‌هایی که ماشین با آن درگیر است آسیب می‌بینند. به خصوص که در ساختار آنها از سیم تنگستن استفاده شده که عملا سیم نازکی است که در لامپ‌های قدیمی‌ استفاده می‌شد. 
 
این دسته از لامپ‌ها برای چراغ اصلی ماشین مناسبند و اساسا هم برای این قسمت طراحی شده است. نور زیاد آنها چندان افت نمی‌کند اما در پایان عمرشان چند ماهی نور متوسطی را از خود نشان می‌دهند که همین اصلی‌ترین نشانه تعویض آنها است.
اگر ظاهر ماشین شما برایتان مهم نیست و از نور زرد هم خسته نمی‌شود و چندان به ماشین خود اهمیت نمی‌دهید بهترین انتخاب برای ماشین شما همین لامپ‌های معمولی است. 

زنون 

مکانیسم بسیار پیچیده و استفاده از گاز‌های نجیب برای رنگ بخشیدن و درخشان کردن و افزودن به نور لامپ‌های زنون آنها را در قطب لامپ‌های معمولی خوردو قرار می‌دهد. لامپ‌های زنون عملا یک کیت کامل از تجهیزات می‌خواهند تا نوری بسیار قوی را برای شما فراهم آورند. از این رو گاهی قیمت آنها به بیش از یک میلیون تومان می‌رسد. آسیب پذیری زنون ها بسیار بالا است زیرا ترانس و لامپ و دیگر تجهیزات کیت آنها هم به گرما و هم به تکان‌های شدید ماشین حساس‌اند. 
نکته دیگر این است که هنوز هم پلیس ماشین‌هایی که از زنون استفاده می‌کنند را جریمه می‌کند زنون‌ها چون نور جهت داده شده ندارند و تمام کاسه چراغ را روشن می‌کنند. از روبه‌رو نوری بسیار زننده‌ دارند و نگاه کردن یک ثانیه‌ای به نور آنها حدود 8 ثانیه اختلال بینایی را برای بیننده به بار می‌آورد. این موضوع در کسانی که اختلال بینایی دارند می‌تواند شدیدتر باشد.
ماشین باز‌ها و کسانی که بسیار به ماشین خود اهمیت می‌دهند، حجم نور زنون را فوق‌العاده دوست دارند. این که کاسه چراغ‌هایشان چون دو ستاره بدرخشد به نظرشان جذاب است. البته گاهی هم زنون‌ها ابزار مردم آزاری است زیرا با نور بالای آن ماشین جلویی تاب مقاومت و راه ندادن به شما را نخواهد داشت. از این روست که نوربالای زنون خیلی اوقات شر به پا می‌کند و افراد مقید به آداب و فرهنگ و کسانی که به دنبال دردسر نیستند از این لاپ استفاده نمی‌کنند. 

هدلایت

هدلایت نوع پیشرفته تمام لاپ‌های موجود است. زنون یک لامپ گازی است که عملا با اشتعال در خلع چند نوع گاز، نوری بسیار زیاد تولید می‌کند. نظیر این فرایند را ما در لامپ‌های 1000 وات مدادی می‌بینم
اما همین نور فوق العاده قوی را ما می‌توانیم از لامپ‌های LED نیز دریافت کنیم لامپ‌های که به شدت کم مصرف تر از زنون‌ها هستند نیاز به ترانس و تغییر ولتاژ ندارند و درقیاس با زنون‌ها و لامپ‌های معمولی گرم نمی‌شوند. 
هدلایت‌ها علاوه بر مصرف بهینه انرژی یعنی تبدیل برق به نور بجای گرما از سیستم خنک‌کننده نیز برخوردارند و همین سبب می‌شود که از افت کیفیت نور آنها جلوگیری شود.
در ناحیه انتهایی لامپ یک فن قوی برای خنک نگه داشتن لاپ وجود دارد
نور هدلایت‌ها بسته به دو یا چهار طرفه بودن آنها متفاوت است برعکس نظر معمول هدلایت‌های چهار طرفه با آن که چهار منبع نور همراه با آینه در ساختار خود دارند، نور را به اطراف پرتاب کرده باعث هدر رفتن آن می‌شوند. اما در هدلایت‌های دو طرفه مانند هدلایت c9 فوق العاده قدرتمند، ما نور را بر روی مسیر مستقیم هدفگیری می‌کنیم تا پرتاب نور خط طولانی‌تری از  جاده را روشن کند.
با تنظیم درست یک هدلایت دو طرفه می‌توانید بهترین بازده نور را در مدتی طولانی به دست آورید البته قیمت هدلایت‌ها از لامپ‌های معمولی بیشتر است اما گرانترین هدلایت‌ها هم قیمت ارزان ترین زنون ها هستند و با قیمتی بین 100 تا 500 هزار تومان در سال 98 می‌توانید یک هدلایت خوب برای ماشین خود بخرید. 

لامپ‌های smd 

لامپ‌های smd  ابتدا برای چراغ‌های کوچک، لامپ سقفی و لامپ پلاک ماشین طراحی شد اما با پیشرفت این دسته از لامپ‌ها نوع بزرگتر آن‌ هم به وجود آمد که برای چراغ جلو استفاده می‌شود. 
لامپ‌های SMD را می‌توان روی هر ماشین نصب کرد و چندان پایه چراغ برای آنها اهمیت ندارد به خاطر کوچکی به راحتی نصب می‌شوند و هیچ ترانس و مبدلی در راه آنها قرار نمی‌گیرد. همین طور نور خیلی خوبی هم دارند. تا اینجای کار این لامپ‌ها همه چیز تمام به نظر می‌آیند. اما نوردهی آنها از هدلایت و زنون پایین تر است و بسیاری آنها را برای چراغ های کوچک و پایین ماشین استفاده می‌کنند. 
موضوع بعدی دوام کم آنه است به خصوص اگر ماشین شما به هر دلیل زیاد لامپ می‌سوزاند توصیه می‌کنم حتما یک لامپ SMD بگیرید 4 5 ماه مهمان شماست و بعدی یکی دیگر می‌خرید. اما این خرید را با خیال راحت انجام می‌دهید زیرا گران ترین لامپ اس ام دی با یک لامپ معمولی ماشین برابر می‌کند و گاهی قیمت آن از کرایه تاکسی هم کمتر است. پس از سوختن آن چندان ناراحت نمی‌شوید. برای کسانی که مسافرت‌های زیادی می‌روند این لامپ را به شدت توصیه می‌کنم می‌توانید در گوشه صندوق عقب چندین از این لامپ را داشته باشید و اگر در طول مسیر لامپ شما خراب شد به راحتی حتی در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی آن را عوض کنید.     
  • کلمات کلیدی :
  • هدلایت
  • زنون
دوشنبه 21 بهمن 1398
 
امتیاز دهی
 
 
علی
1
0
1401/8/22 19:26:05
ممنون از مطلب خوبتان

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ